Rusza czwarta edycja programu Legia Akademicka
27 listopada 2020 r. Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję nr 164/MON w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Dokument 30 listopada opublikowano w dzienniku urzędowym MON.
Decyzja określa sposób organizacji oraz zasady realizacji programu. Cześć teoretyczna realizowana będzie w uczelniach cywilnych, a część praktyczna w wytypowanych jednostkach wojskowych.
Jest to kontynuacja pilotażowego projektu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów pod nazwą Legia Akademicka, który Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w roku akademickim 2017/2018.
Program będzie obejmowałrealizację podoficerskiego jak i oficerskiego szkolenia wojskowego realizowanego w ramach jednego roku akademickiego w części teoretycznej uwzględniającej e-learning w uczelniach cywilnych. Szkolenie praktyczne realizowane będzie w ramach ćwiczeń wojskowych w wytypowanych jednostkach podczas letniej przerwy międzysemestralnej (jeden lub dwa turnusy). Finałem szkolenia praktycznego będzie egzamin podoficerski i mianowanie studentów na stopień kaprala. Jeżeli chodzi o program oficerski, który wchodzi po raz pierwszy warunkiem podstawowym do jego przystąpienia jest ukończenie modułu podoficerskiego.
Nie znamy wszystkich założeń programu gdyż z do jego realizacji potrzebne są szczegółowe ustalenia, które obecnie są wypracowywane pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ale biorąc pod uwagę obecną decyzję MON, program Legii Akademickiej będzie realizowany tak samo jak w roku akademickim 2019/2020 czyli w formie zdalnej.
Ale już obecnie zainteresowani studenci mogą składać wniosek ochotnika w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka, który jest podstawą przystąpienia do tego programu.
Wniosek osobiście lub w formie elektronicznej czy drogą pocztową należy składać w sekretariacie Wydziału Humanistycznego. Wniosek ten wraz z adresem do przesłania znajduje się na stronie Legia Akademicka tegoż wydziału, na której będą umieszczane na bieżąco wszelkie informacje.
Więcej informacji o IV edycji Legii Akademickie w artykule na stronie https://www.defence24.pl/zmiany-w-programie-legia-akademicka
koordynator programu Legia Akademicka
płk rez. dr. hab Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM