Defence24 DAY to największa w Polsce konferencja poświęcona bezpieczeństwu militarnemu

Zmiany, które następują zdaniem organizatorów wymagają od państwa, jego instytucji, jak również wszystkich obywateli więcej czujności niż w ubiegłych latach. Konferencja Defence24 Day która miała miejsce 29-30 września bieżącego roku w Warszawie dedykowana była przede wszystkim przedstawicielom Sił Zbrojnych oraz instytucji publicznych kreujących i realizujących strategię bezpieczeństwa Polski.

Zaproszenie do uczestnictwa w konferencji otrzymali również pracownicy Instytutu Historii prowadzący zajęcia na kierunku magisterskim Interdyscyplinarne Studia Strategiczne. Trzy osobowa delegacja w składzie Wiesław i Halina Łach oraz Dariusz Radziwiłłowicz w czasie dwudniowych obrad wzięła udział w licznych wykładach i panelach dyskusyjnych, które wskazały ewolucję zagrożeń idącą w kierunku konfliktów poniżej progu wojny.  

Zdaniem organizatorów wymaga to od demokratycznych krajów europejskich nie tylko dyscypliny i konsekwencji we wprowadzanych strategiach bezpieczeństwa, wymaga również skupienia się na wspólnych celach.

Kolejnej edycji Defence24Day towarzyszyła również troska o tempo wdrażania zmian w Siłach Zbrojnych RP. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności Polski szczególne znaczenie mają zarówno proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, jak i budowanie krajowego potencjału przemysłu obronnego. Dokonanie skoku technologicznego jest niezbędne, aby Wojsko Polskie mogło sprostać wyzwaniom współczesnego pola walki. Rozwój globalnych zagrożeń, o wysoce zróżnicowanym charakterze oraz napięta sytuacja w naszym regionie wzmacniają atmosferę niepewności co do dalszego rozwoju wydarzeń na wschodniej flance NATO.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wypowiedzi przedstawicieli świata polityki, obronności, branży zbrojeniowej i nauki. Mamy nadzieję, że możliwość wysłuchania poglądów jak i wykładów ekspertów podczas tej konferencji pozwoliła na zebranie cennych doświadczeń, które zostaną wykorzystane na zajęciach ze studentami w ramach kierunków Wojskoznawstwo i Interdyscyplinarne Studia Strategiczne.

Defence24 DAY, towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa SOFEAST (Special Operations Forces East) w głównej mierze, poświęcona siłom operacji specjalnych na wschodniej flance NATO. Wojska Specjalne, są polską „specjalizację" w ramach NATO, żołnierze polskich Wojsk Specjalnych należą do najlepszych w Sojuszu. Dzisiaj polskie Wojska Specjalne uczestniczą w licznych misjach szkoleniowych i wspólnie ćwiczą z kolegami z sojuszniczych sił operacji specjalnych wschodniej flanki. Siły operacji specjalnych szybko adaptują się do zmian pola walki, adaptują nowe technologie. Zdaniem specjalistów kompetencje i jakość powodują że rola sił operacji specjalnych będzie rosła w przyszłych konfliktach zbrojnych.

 

                                                                                       Wiesław B. Łach