16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana świętowała 102. rocznicę powstania

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym apelu z okazji 102. rocznicy sformowania 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.

 

Uroczysty apel z okazji 102. rocznicy sformowania 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się w niedzielę 19 września, w kompleksie wojskowym w Olsztynie. Po złożeniu meldunku ministrowi Obrony Narodowej przez dowódcę 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, podniesieniu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego, odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Zgromadzonych gości: ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawicieli sił sojuszniczych przywitał gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Witając uczestników uroczystego apelu, przybyłych licznie mieszkańców Olsztyna i regionu dowódca dywizji powiedział –„Państwa obecność jest dla Nas honorem, ale jednocześnie wyrazem wielkiego zaufania i docenienia żołnierskiego trudu żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej, którzy na co dzień pełnią odpowiedzialną, ale jakże zaszczytną służbę dla dobra i chwały Ojczyzny, na jej północno-wschodnich rubieżach”. Doniosłym punktem uroczystości było odczytanie decyzji i rozkazów o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe i nadaniem medali resortowych.

W swoim wystąpieniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował za służbę żołnierzy 16DZ, podkreślił ogromną rolę żołnierzy dywizji, którzy pełnią obecnie służbę na wschodniej granicy kraju, zaznaczył - „Jednocześnie jestem pełen uznania dla wysiłku podejmowanego w obliczu stojących przed Wami wyzwań.

W trakcie uroczystości zaprezentowano pokaz musztry paradnej, odbyła się także defilada na pojazdach oraz przelot samolotów MiG-29 i F-16 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz śmigłowców Mi-24 z 1.Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów honorowych jednostek wojskowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz służb mundurowych policji i straży pożarnej, po której swoje umiejętności w desantowaniu na linach zaprezentowali żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Zwieńczeniem obchodów święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej był dzień otwarty koszar, podczas którego mieszkańcy Olsztyna obejrzeli nowoczesny sprzęt i uzbrojenie znajdujące się na wyposażeniu jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, można było porozmawiać z żołnierzami, a także zasięgnąć informacji o warunkach służby w Wojsku Polskim. Ponadto dla wszystkich przybyłych przygotowano wojskową grochówkę oraz występy artystów z Klubów Wojskowych jednostek 16DZ.

                                                                                   Wiesław Łach